Zabawki i ich znaczenie w życiu dziecka

Zabawki to nieodłączny element dzieciństwa każdego młodego człowieka. W sklepach półki uginają się wręcz od tysięcy różnych kolorowych pojazdów, lalek, puzzli, gier i wielu innych. Jaki wpływ mają te wszystkie kolorowe przedmioty na życie dziecka? Czy jakichś zabawek powinniśmy unikać?

REKLAMA:

Poznawanie świata przez zabawę

Jak dowodzą tego liczne badania prowadzone przez psychologów zabawki to nie tylko rozrywka dla najmłodszych, ale też jeden z ważnych elementów niezbędnych do prawidłowego rozwoju. To właśnie za pośrednictwem zabawek maluchy uczą się, że pewne działania wywołują określone skutki, jak na przykład naciśnięcie brzuszka misia powoduje to, że wydaje on dźwięki. Ponadto zabawki interaktywne dla najmłodszych często uczą łączyć poszczególne dźwięki z rzeczami i zwierzętami.

Nawet zwykłe grzechotki pozytywnie wpływają na rozwój koordynacji ruchowej u niemowląt. Zabawa to także doskonały sposób na naukę dla już nieco starszych dzieci. Budując z klocków rozwijają one nie tylko zdolności manualne, ale też wyobraźnię przestrzenną. Bawiąc się w towarzystwie innych, nieważne czy to starszego rodzeństwa, rodziców czy rówieśników uczą się prawidłowej komunikacji i rozwijania relacji społecznych, poznają też lepiej sposoby funkcjonowania w społeczeństwie.

Nadmiar zabawek lub ich brak

Mimo swojej ogromnej ilości zalet zabawki mogą jednak też szkodzić najmłodszym. Czy to oznacza, że jednak dzieci nie powinny mieć zabawek? Oczywiście, że nie! Każde dziecko powinno mieć czym się bawić. Chodzi tutaj głównie o negatywny wpływ nadmiaru zabawek, czyli sytuacji, gdy dziecko jest zasypywane olbrzymimi ilościami służących do zabawy przedmiotów. Dziecko nie jest w stanie bawić się wszystkimi przez co przestaje odczuwać chęć posiadania nowych rzeczy.

Poza tym, dostając cały czas zabawki dzieci nie uczą się o ich wartości, nie uczą się, że na niektóre rzeczy trzeba zapracować, np. grzecznym zachowaniem. Dlatego warto nieco ograniczyć ilość zabawek dziecku. Psychologowie proponują, aby nadmiar zabawek po prostu gdzieś schować i po prostu co jakiś czas wymieniać dziecku zabawki, które już mu się znudziły na nowe. Dzięki temu dziecko będzie odczuwało radość i ekscytację mając coraz to nowsze rzeczy do zabawy.